• História nášho klubu

  Tenis patrí popri futbale medzi najstaršie športové odvetvia v Žiline. História nášho klubu siaha viac ako sto rokov dozadu, kde prešla viacerými názvami od ŠK Žilina, TJ ZVL Žilina alebo TJ Iskra Slovena. Názov Tenisový klub Žilina existuje od roku 1990. Náš klub počas minulého storočia prešiel rôznymi zmenami, ako poloha dvorcov, nová budova a dokonca v roku 2015 J. Petráš (súčasný prezident klubu) spolu s manželkou Máriou postavili novú tenisovú halu.

   

   

   

  Poďme k našim začiatkom. Píše sa rok 1925, kde sa odchovanec nášho klubu Ladislav Hecht presadil vo svetovom tenise a stal sa členom ČSR Davis cupového tímu. Doposiaľ je Ladislav považovaný za najlepšieho hráča Slovenského tenisu.

  broken image

  V roku 1928 sa družstvo ŠK Žilina kvalifikovalo do finále celoštátnej súťaže o Riseleyov pohár proti LTC Praha. Od roku 1940 je Žilina skoro každoročne dejiskom majstrovstiev Slovenska v tenise. V oddielových majstrovstvách Slovenska v roku 1941 sa tenisti ŠK Žilina prebojovali do finále, kde podľahli družstvu ŠK Bratislava. Po jednoročnej prestávke sa v Žiline uskutočnil v roku 1943 IV. Ročník tenisových majstrovstiev Slovenska, ktorý priniesol výrazný úspech najmä juniorkám žilinského oddielu. Tenisový oddiel ŠK Žilina v období od roku 1941-1944 skoro každoročne privítal štart vynikajúcich zahraničných tenistov. Vojnové udalosti však zanechali stopy aj na aktívnych hráčoch a funkcionároch tenisového oddielu, z ktorých Vogel, Schein a Pisecký sa stali obeťami fašizmu a Beim v dôsledku rasovej perzekúcie odišiel do zahraničia.

  Ešte v roku 1944 sa žilinskí tenisti zúčastnili na viacerých medzinárodných turnajoch. Po oslobodení v júli v roku 1945 zavítali do Žiliny poprední čs. tenisti. Povodeň začiatkom mesiaca jún v roku 1948 spôsobila oddielu citeľné škody, avšak za pomoci mladých žilinských brigádnikov sa podarilo oddielu poškodené dvorce opraviť. Od roku 1949 štartuje žilinské družstvo v tenisovom majstrovstve Žil. Kraja, kde obsadilo druhé miesto. V roku 1950 je družstvo už ako Sokol Slovena Žilina účastníkom slovenskej oblasti celoštátnej tenisovej súťaže, v ktorej skončilo na štvrtom mieste. V ďalších rokoch 1952 a 1953 získavajú žilinskí tenisti prvenstvo v krajskej súťaži družstiev. Víťazstvom v majstrovstve Žilinského kraja si zabezpečilo tenisové družstvo Iskra Žilina účasť v D-skupine majstrovstva ČSR, kde skončilo na treťom mieste. Žilina ako jedna z kolísok tenisového športu na Slovensku, bola však v nasledujúcom roku svedkom úpadku tohto obľúbeného športového odvetvia. Kedysi v bezchybnom stave udržiavané dvorce zarastajú trávou, tenisti v dôsledku neutešenej hospodárskej situácie jednoty akoby stratili chuť do ďalšieho trénovania. Tak sa stalo, že po víťazstve v prvom kole celoštátnej súťaže družstiev D-skupiny nad Tatranom Prešov v pomere 11:0 už žilinské družstvo do ďalších bojov nenastúpilo. O rok neskôr (1956) bojujú obidve tenisové družstvá Dynama Žilina na krajskom majstrovstve, v ktorom A-družstvo obsadilo prvé miesto a B-družstvo piate miesto.

  broken image

  1982 družstvo 1.SNL (kapitán Heller st., Heller, Petráš, Petrášová, Šandera, Kachlíková, Blaško, Smutný)

  V roku 1973 naše zmiešané A družstvo pod vedením trénera L. Ančinca vyhralo SNTL a postúpilo do II. Celoštátnej ligy, v ktorej v následnom roku vypadli. Podobná verzia sa opakovala v rokoch 1975, 1978, 1979.

  Neskôr v roku 1981 sa klub presúva do nových priestorov za mestskou plavárňou a v roku 1983 družstvo postúpilo do SNTL kde sa udržalo až do roku 1998.

  V roku 2001 sa po dlhšej prestávke obnovil seniorský tenis v našom klube, kde sa mužské družstvo prebojovalo do I.A triedy. V roku 2004 sa mužom podarilo prebojovať do I. triedy a nasledujúci rok postúpili do II.ligy a nakoniec sa družstvo prebojovalo až do I. ligy, kde sa udržuje až doposiaľ.

  broken image

  2004 (Milučký, Kališ, Móric, Blaško, Pištek, Smolek, Danišovič, Smolek ml., Sikora)

  broken image

  2017 (Bača P, Bača M., Kališ, Vidovenec, Filípek, Fajth)

  broken image

  2007 (Petráš, víťazi štvorhry: Martin, Sikora, finalisti: , Varmus, Blaško)

  Od roku 2002 náš klub organizoval 5 rokov medzinárodný mužský tenisový turnaj, ATP Mens Circuit 10 000 amerických dolárov. Tento turnaj sa stal rozbehovou rovinkou pre niekoľko neskôr úspešných tenistov ako Tomáš Berdych, Lukáš Lacko, Lukáš Rosol, Ján Hájek, František Čermák.

  broken image

  2004 (Rabac)

   

   

  Náš klub organizuje od roku 2003 každoročne letné a jesenné sústredenie v Chorvátsku. Každým rokom sa tešíme väčšej a väčšej početnosti našich detí.

  broken image

  2019 (Poreč)

  V roku 2005 sa družstvo starších žiačok stalo majsterkami Slovenska v súťaži družstiev. Pod vedením kapitána Antona Blašku a družstvo v zložení: Kucianová, Hríbiková, Kočičková, Morgošová, Barboríková, Blašková. Kde vo finále MSR porazili prvých nasadených TK Kúpele Pieštany 4:3.

  broken image
  broken image

  Adrián Sikora

  broken image

  Peter Švábik

  V tomto období náš klub úspešne reprezentoval Adrián Sikora, ktorý získal niekoľkokrát titul majstra Slovenska a najvyššie figuroval na medzinárodnom mužskom rebríčku ATP na 275. mieste.
   

  Ďalej nás na medzinárodnom mužskom a ženskom rebríčku vo dvojhre reprezentovali Jakub Oravec, Renáta Kuricová a Lenka Hojčková a vo štvorhre Peter Švábik, Peter Bača, Tatiana Illová, Veronika Blašková, Renáta Kuricová, Ingrid Vojčináková.
   

  V medzinárodnom seniorskom ATP rebríčku nás reprezentoval Peter Švábik, ktorý dosiahol najvyššie miesto 162.

   

  V roku 2007 klub začal organizovať medzinárodný juniorský turnaj ITF, ktorý bude mať za sebou jedenásťročnu tradíciu. Každoročne sem zavítajú tenisti z celého sveta a predvádzajú pekné vykony.

  broken image

  2007 (Blaško, Kovalík, , Varmus,)

  broken image

  2017 (Dymanusová, Petraš, víťazi: Makk, Stankovská, finalisti: Petrovická, Puškár, Blaško, Kališ

  broken image

  2008 (Illová, Blašková, Hojčková, Barboríková, Kuricová, kapitán Blaško)

  broken image

  2017 (kap. Blaško, Chudejová, Šenkárová, Čísovská, Duhl, Seduchová)

  V roku 2007 bola zrekonštruovaná stará budova, kde vďaka J. a M. Petrášovcom mohli byť žilinskí tenisti v nových priestoroch.

   

  V tomto roku družstvo žien obnovilo svoju činnosť, kde sa prebojovalo do I. ligy a následný rok sa družstvo prebojovalo do najvyššej slovenskej tenisovej tímovej súťaže – do extraligy, kde figuruje dodnes.

  V roku 2014 začal náš klub organizovať aj detské letné sústredenia, kde sa každý rok zúčastni veľa šikovných detí.

   

  V roku 2015 bola postavená nová tenisová hala vďaka Jurajovi a Márii Petrašovcom.

  broken image
  broken image

  Náš klub neustále napreduje a každým rokom má lepšie výsledky a talentovanejších hráčov. Čo nasvedčuje aj poradie klubov na Slovenku, kde sa náš klub umiestnil na 7. mieste na Slovensku za sezónu 2017.

 • broken image
  broken image
  broken image
  broken image
  broken image
  broken image
  broken image
  broken image
  broken image
  broken image
  broken image
  broken image
  broken image
  broken image